29 Ara 2009

Vavien üzerine

Bazı insanlar dünyaya sadece kullanılmak için gelirler..
Ve o insanları anlatan film bile mütevazi olur, zaten efsane olmak gibi bir çabaları yoktur.

Aslında kimin kimi kullandığı çok da berrak olmayan bir durum. Sana soruyorum defalarca ölüp dirilen Sevilay: Beş para etmediğini bildiğin bir adamın gözlerinin içine onu düşünerek mi bakarsın yoksa yalnızlığınla yüzleşemediğin için mi? O gelip yanına uzanmadan uyku tutmayan gözlerin onun varlığıyla mı huzur bulur yoksa karanlıkta yalnız olmadığını bildiğin zaman mı? Dünyanın üzerinde döndüğü söylenen parandan, ya da ailenden (Almanya'nın bir suburbünde dönerciyle aşk yaşayabilirdin) veya geleceğinden o adam için vazgeçerken aslında hissettiğin şey ne kadar saf? Düşkünlük mü? *


Ve sana gelmek istiyorum Adam (Celal): kullanan ve kullanılan. Zeki ve salak. Tapılan (karısınca) ve hor görülen (pavyon şarkıcısı iphone kullanan Sibel'ce). Katil ve masum. Birçoğumuz asla senin gibi olamayacağız, asla küçük kirli dünyamızın kralı olup küçük zaferlere gevrek gevrek gülemeyeceğiz.

Bu filmin adı Vavien'dir çünkü:
Her çıkışın bir inişi, her inişin bir çıkışı yoktur. İlahi adalet sadece bir tesellidir.
Uygun tekniği bulursan (planlı bir cinayet veya Vavien elektrik düzeneği) başladığın noktaya geri dönmeden de hatanı düzeltebilir, hareketini tersine çevirebilirsin. Hiç öldürmemiş gibi yapabilir, aslında uzanamadığın bir ışığı kapatabilirsin.
Birçok suç ve günah cezasız kalır aslında, yeter ki çıkarken düğmeyi bul ve ışığı söndür.

1 yorum:

  1. izlemedim ama anladım, ışığı yakıp yukarı çıkmaya başlayanın yukardan ışığını söndürebilir ama ilahi adalet,

    YanıtlaSil