4 Şub 2011

Siberuzayda Sınıf Yapısı ve Toplum (.p)

*Sezar'ın hakkını Sezar'a veren bir insanım, o nedenle en baştan yazımın ilham kaynağı Anı ve Pelin'e saygılarımı sevgilerimi sunarım öperim.

Mesela çok yorgunuz ya da çok uzağız heryere ya da mesela her şey bize çok külfetli gelir bunalırız... "Işınlansam keşke" deriz. 
Mesela utanç verici bir anda utanç verici bir yerde utanç verici bir haldeyiz, yatağımıza ışınlanmak isteriz.
Mesela özlediğim şimdi çok uzaklarda, ışınlanıp varsam yarime deriz.
Mesela piramitlere (bkz. Jumper), mesela meclise, mesela Mısır direnişine, mesela Karayipler'e, el Golfo'ya ışınlanmak isteriz.

Oysa hiç düşünmemiştim, ışınlanmak ne maharettir arkadaş, öyle cort diye dilemekle olur mu? Her dileyenin ışınlanabildiği bir toplum ve teknoloji düşün. Var mı böyle bir ütopya? YOK.
Anı'nın yavaşlatılmış ışınlanma kavramı gibi, muhtemelen hatlar meşgul olacaktır veya boyutlararası düzlemde trafik yoğunluğu olacaktır. Mesela Sistine Chapel veya Everest zirvesi. Mutlaka maksimum insanın ışınlanabileceği bir kotası olacaktır. Ha hologram olarak gidersek o kabulüm, sığışabiliriz ama gerçek ışınlanma, teleportasyonda baya bildiğin tüm kütlem cort diye orda olacak, sığamayız... Ne bileyim, Afrika'da çöllerde insan kalmazken Akdeniz ülkeleri dolup taşar. Hem öyle herkesin evine, arsasına, adasına ışınlanmak da olmaz. Muhtemelen birçok bölge rant kaygısıyla önce satın alınıp sonra halk ışınlanmasına kapatılacaktır. 

Unutmayalım ki birileri daima daha eşittir. Ve bu varoluşçu dinamiği inkar ederek ne ütopya ne de hayal kurulabilir. İllaki birileri gücü ele geçirecek, kimin nereye ne zaman ne kadarlığına ışınlanacağına karar vermek isteyecek, bilet kesecek, diğer isteyenlerle savaşacak ve hatta popülist - otokratik.... vs vs .. Yok öyle ışınlanayım hayali kuru kuru arkadaş... Makro gerçekler var, önce onları halletmek lazım. Zaten bu işi de ancak benim gibi işi gücü olmayıp gece bunları düşünerek kendi kendine kendi hayallerini yıkan bir angut yapar...
Işınla beni Scotty!...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder