25 Şub 2014

La Nostra Dolce Vita 2013: CREMONA

07.09.2013
SABATO
CREMONA

Milano’ya 1 saat uzaklıkta olan ve dünyaca ünlü keman yapımcısı Stradivarius’un zamanında bulunduğu Cremona’ya düzenledik bu Cumartesi gezimizi. Minicik, minyatür bir şehir Cremona. Klasik İtalyan şehri olduğunu söyleyebiliriz ama sightseeing değeri olan pek yeri yok. Hatta Stradivarius evini bulabilmek için daracık sokaklar arasında 3-4 tur attık ve bir balkon resmi çekip devam ettik. 
Yiyecek, içecek ve dükkanlar küçük Kuzey şehirleri usülü biraz tuzlu fiyatlara sahip, hatta adamakıllı bir hediyelik, yani keman basılı bir magneti 7-8€'ya bulabilirsiniz, eğer tabacchilerin açık olduğu saatlere yetişirseniz. 

Minicik ve şipşirin bir alışveriş sokağı, tezgahlar ve dükkanlar arasından dümdüz giderek şehrin en güzel yeri olan Duomo’ya ulaştık. Yine bir klasik olarak Çan Kulesi, Duomo ve Vaftiz Evi bitişik ve çok güzellerdi:


Ayrıca hemen önünde kocaman bir pazar kurulmuştu, tabi yine Kuzey İtalya'da adet olduğu sürece sadece öğlen 1'e kadar açık. Pazarın giysi bölümü oldukça kaliteliydi ama çiçek kısmı bir harika:
Bu meydanın dışında diğer ilgi çekici yer tabii ki de Liuteria denen keman yapım atölyeleri… Fırınların bile vitrininde süs olarak küçük kemanlar vardı. Giardini Pubblici’de çimlere oturup sandviçlerimizi yedikten sonra erkenden 3,5 treniyle Milano’ya döndük. Bu da böyle bir gezi işte…


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder