24 Şub 2014

La Nostra Dolce Vita 2013: VENEZIA

01.09.2013
Domenica
Venezia

İlk şehir dışı gezimiz olan Venedik’i bu Pazar’a planladık. Çünkü 28 Ağustos itibariyle oradaki Lido adlı küçücük bir adada Venedik Film Festivali var! İlk akşam açılış filmi olan Gravity’nin galasına George Clooney, bloggerlar ve işte kırmızı halıda salınacak daha birçok ünlü isim geldi. Bizse o telaşa yetişemeyeceğimizden rahat ve sakin bir Pazar gününe günübirlik tren bileti almayı tercih ettik.

Herkesin genelde indiği daha turistik olan Mestre istasyonu yerine St. Lucia’da indik ve iner inmez harika bir manzarayla karşılaştık:


Her yerin su olduğu, tam bana göre süper bir şehir Venedik. Hemen daracık rengarenk sokakların, tezgahların ve nutella ve kahve kokulu kafelerin arasından yürümeye başladık. 1€'cudan beyaz maskemi satın aldım:


Saat ilerledikçe sokaklar çok kalabalıklaştı, 7€’ya vaporetto bileti alarak Lido’ya doğru tekne-dolmuşumuzla yola çıktık. Neredeyse 1 saat sürdü, iner inmez de festival için özel hazırlanmış Village Movie’ye giden bir otobüse atladık. Açık konuşmak gerekirse Festival Kasabası’nda pek bir şey yoktu, muhtemelen gece standlar ve minderlerde post-movie partileri falan oluyordur ama gündüz aşırı sıcaktı ve yaklaşık 1300 kişilik salonun önünde sıraya girdik:


Koltuğumuz, perde ve salon çok güzeldi. Gelelim filme: Kill Your Darlings, Beat akımının en başına götürüyor bizi. Üniversitede tanışan ve türlü serserilikle kendilerince daha önceki edebi kuralları yıkıp aynı zamanda her kuralı yıkarak zaman zaman gay ilişkiler içinde acı çeken 4 kişilik bir grubun etrafında dönüyor film. Bu 4 kişi:

Jack Kerouac, Lucien Carr, Allen Ginsberg, (rahmetli) Michael Hall ve Ben Foster.

Sinemalarda vizyona girmeden çok once, hem de Venedik’te bu filmi izleyebilmemizin yanısıra, elinde makinelerle kapıya üşüşen insanlardan o anda öğrendiğimiz üzere, başrol oyuncusu Daniel Radcliffe’in (aka Harry Potter) katılımıyla gerçekleşti gösterim. Bütün film boyunca kendilerinin oturarak, korumasının ise ayakta izlediği gösterimden sonra hem Daniel hem de filmin yönetmeni sahneye çıkarak soruları cevapladı:


 Ben zaten tüm Harry Potterları izlemiştim ve buna rağmen Daniel Radcliffe’ten oyuncu olarak umutluydum ve bu filmde de umutlarımı boşa çıkarmadı. Daha fazla spoiler vermemek için burada kesiyorum.


Köpükleri anlayamazsınız...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder