8 Mar 2015

2014 (veya sıkışmanın kiyaslanamaz ve tarif edilemez patlamasi)

~~ 1 ~~
Gittikce koseye sikisiyoruz. evet herseyi heryeri harcayip her yeni cafeyi tuketerek, televizyonun inchiyle ayfonun altisini kiyaslayarak zaferler elde etmeye calisiyoruz. ama ne bekliyorduk ki 12 yildan fazla suren kara buluttan?
Herkes hakli cunku koseye sikistikca sikistik. dogdugumuzdan beri kaybeden tarafa oynadik seref diye bilgelik evrenselik diye birseyler ugruna. sonunda ne oldu? direk icimizden gecer diye metroya, ozgecani anarsak gozumuz dolar diye minibuse binemez olduk. daha disari adim atamadan sikistik. ustelik politikadan bahsetmedim bile, direnerek olenlerden yasa tasarilarindan terorist hastanelerinden kadrolasmanin hak yemenin ucsuz bucaksiz kustahligina deginmedim bile. agzima lokma atmadan cikip etrafima baktigim insaatlarda, zipcikti universite binalarinda, katil baharatcida her karede koseye sikistik.
Daha bireysel acilarimiza bile sira gelmemisti.

~~ 2 ~~
sevgilime hoscakal opucugu vermek yerine o otoparktakilerle kavga etme herkes deli herkes onlardan diye ogutler olmusum.  işimi hep en iyi yapmaya hep en cok kitabi okumaya calistim. jipiyle gezerken hesabina uc dort torpilli ve gitmedigi isin maasi yatanlarla yarisamayacagimi anlamamisim. yine de baska nasil yasanir bilmiyorum ki. bildigimi okumusum.

~~ 3 ~~
Neden kalabalıkları bu kadar seviyorsunuz? 

~~ 4 ~~
Hermann Hesse, Demian'ı yeni bitirdiğim için şu kısımların da ne kadar uygun düştüğünü eklemek istedim:
Her tarafta aynı şey! Her tarafta insanlar "özgürlük" ve "mutluluk" denen şeyi geride bıraktıkları bir yerde arıyor, bunu da sorumluluklarının kendilerine hatırlatılacağı ve özellikle kendileri için belirlenmiş olup izlemeleri gereken yola dikkatlerinin çekileceği korkusuyla yapıyorlardı. Bir kaç yıl içkiler içilip bayram ediliyor, derken ses soluk kesilerek devlet hizmetinde çalışan ciddi bir memura dönüşülüyordu. Evet, bir kokuşma vardı ortada, bir çürüyüp kokuşma; öğrencilerin sersemce davranışına gelince, öbür yüzlerce sersemliğin yanında daha az sersemce ve daha az kötü bir niteliğe bürünüyordu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder